Przejdź do treści

Inwestor-miliarder znów stawia na złoto

Wygląda na to, że przed złotem dobra passa. Inaczej trudno byłoby wyjaśnić, czemu George Soros znów zaczął je kupować.

Należący do inwestora-miliardera Soros Fund Management LLC w pierwszym kwartale powrócił do inwestowania w złoto. A przecież przez poprzednie dwa kwartały trzymał się od niego z daleka…

Fundusz powrócił do inwestowania w spółkę wydobywczą Barrick Gold, nabywając 19,4 mln akcji za 263,7 mln dolarów (jeszcze jesienią ubiegłego roku fundusz pozbył się jej udziałów). Soros Fund Management nabył także opcje kupna 1,05 mln akcji w SPDR Gold Trust – największym na świecie złotym funduszu ETF – o wartości ok. 123,5 mln dolarów.

Sam Soros głośno ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z sytuacji gospodarczej w Chinach. Miliarder uważa, że napędzana długiem chińska gospodarka przypomina tę amerykańską z lat 2007-08, u progu światowej recesji. Jeszcze w styczniu stwierdził, że Chińczyków czeka nieuniknione „twarde lądowanie”, co tylko pogłębi globalną presję deflacyjną, spowoduje spadki na giełdach i napędzi amerykańskie obligacje.

W złoto wierzy także były główny strateg Sorosa, inny inwestor-miliarder Stan Druckenmiller. Niedawno nazwał je swoją największą „walutową alokacją” na czasy, gdy banki centralne prowadzą absurdalne eksperymenty z negatywnymi stopami procentowymi.

W ostatnich tygodniach złoto zebrało także korzystne opinie ze strony takich instytucji jak Morgan Stanley czy Goldman Sachs.

18 komentarzy do “Inwestor-miliarder znów stawia na złoto”

  1. Jak widać Soros wierzy w „złoty ” czas złota, które coraz mocniej umacnia swoja pozycje na światowych rynkach :)

      1. A może chodzi bardziej o kwestię nawyku sukcesu i nie tyle powiększanie majątku ( to „efekt uboczny” tego działania) co czerpanie satysfakcji z wykorzystywania nieprzeciętnych umiejętności do mnożenia majątku. Oni mogą czerpać satysfakcję z samego faktu, że zarobili więcej, bo przecież po pewnym czasie to są tylko cyfry.

    1. Własnie po to się inwestuje w złoto aby nie stracić swojego dorobku, w czasie kryzysu. Bardzo mądre posunięcie i zabezpieczenie kapitału.

  2. Patrząc na to jakie „zbrojenia” w złoto dokonywane są na całym świecie, można wnioskować, że kolejny globalny kryzys jest tylko kwestią czasu….

      1. to moze byc problem.. bo nabył prawie 20 mln akcji a w ramach rekompensaty dostanie 2 mln gornikow i jeszcze bedzie musiał ich wyzywic :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.