Przejdź do treści

Irlandczycy odkryli cztery nowe złoża złota

Conroy Gold and Natural Resources, irlandzka spółka zajmująca się wydobyciem złota, natrafiła na cztery nowe złoża kruszcu w Monaghan na północy kraju – czytamy w Irish Independent. Odkrycia dokonano w szerokim na 150 metrów skalnym korytarzu, na objętym poszukiwaniami terenie rozciągającym się na 147 hektarach. Poszukiwaczom udało się odkryć cztery złotonośne warstwy:

  • na głębokości 18 m: 2,25 m o zawartości 2,65 g złota na tonę materiału skalnego,
  • na głębokości 27,75 m: 2 m o zawartości 1,59 g złota na tonę materiału skalnego,
  • na głębokości 36 m: 2,75 m o zawartości 1,43 g złota na tonę materiału skalnego,
  • na głębokości 64,25 m: 3 m o zawartości 1,76 g złota na tonę materiału skalnego.

Na świecie średnia wynosi nieco ponad 1 g/t, więc wynik ten jest bardzo przyzwoity. Dla porównania warto jednak wspomnieć o rekordzistach – na pierwszym miejscu pod tym względem wśród kopalni podziemnych znajduje się obecnie kopalnia złota Fire Creek w Nevadzie (44,1 g/t), a wśród odkrywkowych – kopalnia Avlayakan na wschodzie Rosji (18,2 g/t)

Wiele wskazuje na to, że na badanym przez Irlandczyków obszarze może być znacznie więcej cennego kruszcu, a chętnych do poszukiwań z pewnością nie zabraknie. W Irlandii działalność górnicza wymaga rządowej licencji, ale wydobycie „rekreacyjne” – wyłącznie przy użyciu ręcznych narzędzi – już nie.

Irlandzki Departament Komunikacji, Energii i Zasobów Naturalnych prosi jednak poszukiwaczy o uzyskanie zgody właściciela eksplorowanego terenu i unikanie miejsc objętych ochroną przyrody.

Znajdujące się w ziemi szlachetne metale są własnością państwa, ale według prawa poszukiwacze mogą zachować małe ilości wykopanych kruszców „jako pamiątkę”. Każde znalezisko zawierające ponad 20 płatków złota lub pojedyncze samorodki o wadze ponad 2 g powinny być zgłaszane.

Czytaj także:  Grecki Kalejdoskop: Analiza Rynku Złota