Przejdź do treści

HSBC: nieważne kto wygra, złoto i tak zyska

Choć teoretycznie nikt do końca nie wierzy w wygraną kontrowersyjnego do granic możliwości Donalda Trumpa, wybory w USA mogą zakończyć się przecież na dwa sposoby. Brexitu też nikt się nie spodziewał, a jednak 24 czerwca wszyscy obudziliśmy się w nowej rzeczywistości.

Także w Stanach Zjednoczonych wciąż wszystko może się zdarzyć, a każdy z wyników głosowania Amerykanów pociągnie za sobą inne konsekwencje. Z jednym wyjątkiem: ktokolwiek wygra, i tak zyska na na tym złoto – uważają eksperci HSBC.

Według głównego analityka HSBC ds. rynku metali szlachetnych, niezależnie od wyniku złoto powinno poszybować w górę o ok. 8 proc. Jak zauważa James Steel, każdy z kandydatów na prezydenta USA zapowiada działania, które mogą w efekcie napędzić popyt na złoto. Metal zapewnia bowiem „zabezpieczenie przez protekcjonizmem”.

Nawet kandydatka Demokratów, pozornie mniej radykalna w swoim programie, zapowiada renegocjacje obowiązujących od lat umów handlowych. Dla złota takie plany to woda na młyn.

Oczywiście jeszcze większe zamieszanie – przed którym inwestorzy zechcą ukryć się w bezpiecznej przystani – czeka nas w przypadku wygranej Trumpa. Wtedy, według eksperta HSBC, złoto może poszybować do poziomu 1500 USD za uncję.

Do wyborów jeszcze kilka dni, ale warto zauważyć, że metal właśnie przebił się przez granicę 1300 dolarów…

9 komentarzy do “HSBC: nieważne kto wygra, złoto i tak zyska”

  1. Biorąc pod uwagę obecne sondaże, sytuacja może się zmienić jak w kalejdoskopie. Na razie nie ma co ulegać chwilowej panice, bo w poprzednich wyborach nie było reguły co do zachowania się kursu. Bardziej zastanawiałabym się, jaka będzie wizja i realizacja późniejszej polityki gospodarczej, bo to pewnie odczujemy w cenie złota.

    1. Już niebawem dowiemy się jak cała sytuacja wpłynie na cenę metali. Nie wiem jak wy ale sadzę, że pewnie wygra Clinton. Ma już swoją ” pozycję” jest już znana na politycznej scenie. Mimo, ze ma wiele wad i jest uwikłana w sprawy o czym wiele ujawniło WikiLeaks. Ale co tam! W USA jest wielka miłość do armii. Więc odpowiedź nasuwa się sama. Wszyscy którzy trzymają łapę w finansach i militarce zrobią wszystko, żeby wygrała :) Wiem jedno mamy pełen emocji rok 2016 :))

  2. Jeśli te prognozy się sprawdzą, to chyba zrealizuje część zysków, zresztą podobnie zrobi pewnie bardzo wielu ludzi więc wahania na kursie będą odczuwalne

  3. To, że złoto pójdzie w górę to jedno. Pytanie, jak zachowa się dolar po wygranej złotowłosego chłopca? Bo może się okazać, że aż tak bardzo inwestorzy kupujący za złotówki tego wzrostu (w dolarach) nie odczują

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.