Przejdź do treści

Między EBC a Fed’em – złoto w zawieszeniu

To nie był udany tydzień na rynku złota, które zanurkowało w okolice 1160 dolarów za uncję. Kluczowe dla rynku metali szlachetnych okazały się decyzje banków centralnych. Ten europejski zdecydowanie złotu nie pomógł, a amerykański – do czasu ogłoszenia swojej decyzji w sprawie stóp procentowych – skutecznie zmniejsza płynność rynku. To powinno się jednak zmienić już za kila dnia.

Miniony tydzień rozpoczął się dla złota stosunkowo korzystnie. Metal zaliczył niewielki wzrost na fali zwiększonego azjatyckiego popytu wywołanego rezygnacją premiera Włoch, Matteo Renziego, wywołaną przegranym referendum konstytucyjnym. Wydarzenie to chwilowo napędziło popyt na bezpieczne aktywa, który utrzymał się również w kolejnym dniu notowań. W poniedziałek i wtorek notowania złota wykazywały niewielką zmienność, pozostając w okolicach 1170 USD za uncję.

W środę złoto zaliczyło drobne wzrosty, wyraźniej odbijając się od najniższych wyników od 10 miesięcy, a to za sprawą dolara, który osłabił się względem euro przed spotkaniem członków Europejskiego Banku Centralnego. Udział we wzroście miały też płynące z wielu stron głosy, że przewidziana na bieżący tydzień, spodziewana podwyżka stóp procentowych przez Fed jest już uwzględniona w cenie złota.

Niestety, czwartek przyniósł już odwrócenie trendu. Szef EBC, Mario Draghi, przedłużył co prawda obowiązujący obecnie program skupu obligacji, jednak niespodziewanie ogłosił przy tym zmniejszenie jego skali. Euro zanotowało tego dnia największy od czerwca dzienny spadek względem dolara. Europejski Bank Centralny ogłosił zredukowanie programu luzowania ilościowego z 80 do 60 miliardów euro miesięcznie, przy czym jednak wydłużył sam program, przesuwając datę jego zakończenia z kwietnia na listopad 2017 roku.

Wizja stopniowego zmniejszania podaży pieniądza w Europie, a zarazem powstrzymywanie się przez licznych inwestorów przed zakupami tuż przed wyczekiwaną decyzją Rezerwy Federalnej posłały złoto w dół. W najgorszym w ubiegłym tygodniu momencie cena złota zaliczyła w piątek poziom 1158,30 USD, a cały tydzień za oceanem zamknął się wynikiem 1159,60 USD.

Czytaj także:  6 przedmiotów, które milionerzy pokrywają złotem

W Polsce, w oparciu o londyńskie fixingi i średni kurs dolara NBP, uncja złota na początku tygodnia kosztowała 4917 zł, a na piątkowym zamknięciu giełdy w Londynie – 4860 zł.