Przejdź do treści

Zupełnie nowe oblicze Krugerranda!

Pierwszy Krugerrand został wybity 3 lipca 1967 roku, co oznacza, że niedługo będziemy mogli świętować jego 50-lecie. W odpowiedzi na zainteresowanie kolekcjonerów Rand Refinery zdecydowała się na wybicie swojej flagowej monety w wersji srebrnej.

Złoty Krugerrand od lat utrzymuje się na pozycji najpopularniejszej monety bulionowej na świecie. Pomysł wprowadzenia monety opierał się na patriotycznych przesłankach. Narodowa emisja RPA miała pomóc w wypromowaniu tamtejszego rynku złota, który pokrywał wówczas aż 70% światowego zapotrzebowania na ten kruszec. Nazwa Krugerrand powstała z połączenia nazwiska słynnego prezydenta RPA Paula Krugera (lata urzędowania: 1883-1900) i nazwy afrykańskiej waluty – Rand.

Czytaj także: Srebrny Krugerrand 2018

Do tej pory na rynek wprowadzono więcej Krugerrandów niż wszystkich innych złotych monet razem wziętych. Szacuje się, że pod postacią Krugerranda po świecie krążą aż 54 miliony uncji złota.

Nowy srebrny Krugerrand zawiera 1 uncję srebra. Na awersie — tak jak w złotej wersji — znajduje się wizerunek Paula Krugera wraz z napisem „Południowa Afryka” w dwóch językach: angielskim i afrikaans. Na rewersie zamieszczono natomiast antylopę springbok, która jest symbolem narodowym RPA. Projekt monety nigdy nie był zmieniany.

Bez wątpienia decyzja South African Mint ma związek sytuacją na rynku metali szlachetnych. Od kilku lat obserwujemy konsekwentny wzrost zainteresowania srebrem. Można się spodziewać, że wprowadzenie srebrnego Krugerranda dodatkowo wzmocni ten trend.

Czytaj także:  Srebrne Kości i Inne Nowości...