Przejdź do treści

Burza w Waszyngtonie winduje ceny złota

Kontrowersje wokół ubiegłotygodniowego zwolnienia szefa FBI — Jamesa Comeya — wciąż nie cichną. Zamieszanie w Białym Domu doprowadziło do przełomowego odbicia na rynku. W ciągu jednego dnia ceny złota wzrosły o ponad 2%. Z kolei dolar pogrąża się i być może niedługo indeks amerykańskiej waluty spadnie do najniższego poziomu od listopada.

Według krążących w Waszyngtonie pogłosek, Trump już od dłuższego czasu chciał “pozbyć się” Comeya, którego rzekomo namawiał do zaniechania dochodzenia w sprawie swojego byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Michaela Flynna.

Flynn złożył rezygnację 13 lutego z powodu oskarżeń o nieoficjalne kontakty z ambasadorem Rosji w USA, Sergeyem Kislyakwem. Ich rozmowy miały dotyczyć zewnętrznej polityki Stanów Zjednoczonych. Zdaniem amerykańskiej prokuratury, Flynn zataił całą sprawę przed wiceprezydentem, a tym samym wystawił się na manipulacje i szantaż ze strony rosyjskiego wywiadu.

Ubiegłotygodniowa decyzja Trumpa na nowo podgrzała atmosferę wokół niejasności w sprawie dymisji Flynna. Wczoraj Departament Sprawiedliwości USA postanowił wyjaśnić rzekomy udział prezydenta w wyciszeniu całej afery. Dochodzeniem ma pokierować Robert Mueller, były dyrektor FBI z lat 2001 – 2013. Mueller zbada nie tylko kwestie dotyczące odejścia Flynna, ale przeprowadzi także szerokie śledztwo w sprawie domniemanej współpracy Trumpa z rosyjskim wywiadem w czasie kampanii prezydenckiej.

Oskarżenia wystosowane w stosunku do Trumpa są bardzo poważne i wygląda na to, że na długi czas skomplikują sytuację w Waszyngtonie. Zamęt i niepokój bez wątpienia sprzyjają rynkowi złota. Już wczoraj ceny kruszcu podskoczyły o ok. 25 dolarów.

Prezydentura Trumpa od samego początku wydaje się być wyjątkowo korzystna dla złota. Co prawda kwietniowe postanowienia Fedu o zaostrzeniu polityki monetarnej oraz utrzymywaniu niskich stóp procentowych doprowadziły do znacznych wahań, ale w ciągu ostatniego tygodnia złoto zaczęło ponownie się wzmacniać. Od kilku dni narastają wątpliwości, co do trwałości początkowych ustaleń szefów Rezerwy. Pod znakiem zapytania stoi również zaproponowana przez Trumpa reforma podatkowa, a jeśli potwierdzą się podejrzenia Departamentu Sprawiedliwości, być może cała jego prezydentura.

4 komentarze do “Burza w Waszyngtonie winduje ceny złota”

  1. Niestety, sytuacja polityczna w Waszyngtonie pozostaje w tej chwili głównym źródłem niepewności i ryzykiem, nic dziwnego, że rynki obawiają się, odwrócenia uwagi polityków od zapowiadanych reform prowzrostowych: obniżki podatków, wzrostu wydatków na infrastrukturę oraz deregulacji. Pozostaje bacznie obserwować zaistniałą sytuację i szybko działać…

  2. Kontrowersje wokół prezydentury Trumpa pojawiły się od momentu ogłoszenia wyników wyborów w USA i z każdym tygodniem narastają. W każdej bajce jest ziarenko prawdy, więc jeżeli rewelacje związane z kontaktami byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z Rosją okażą się prawdziwe, nie pozostanie to obojętne dla cen złota, które poszybują w górę.

    1. Polityka Trumpa i jego program, który przekonał glosujących do jego wyboru wiedzieli na co się piszą. Wcale bym się nie zdziwiła jak niedługo doczekamy się recesji…

  3. zmiany w USA i UE są niezbędne i wydaje mi się to oczywiste, pytanie tylko czy plany Trumpa nie przyniosą więcej szkody jak pożytku ? i jak bardzo wpłyną one na rynki walut i metali?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.