Przejdź do treści

Złota moneta sprzed 2 tys. lat znaleziona na brzegu rzeki w Anglii!

Przez blisko 2 tys. lat głęboko w ziemi na brzegu rzeki Witham w środkowo-wschodniej Anglii leżała starożytna złota moneta — symbol potęgi Cesarstwa Rzymskiego.

Złoto jest wieczne

Złota moneta odnaleziona przez archeologów w okolicach obwodnicy miasta Lincoln została wybita w 69 p.n.e. za panowania cesarza Wespazjana, założyciela dynastii Flawiuszów. Wespazjan zasłużył się jako reformator rzymskiego systemu państwowego. Cesarz słynął ponadto ze swojego poczucia humoru. Gdy podczas jego nieobecność, rządy w Rzymie sprawował jego syn, władca miał napisać do niego w liście: “Dziękuję ci, synu, że pozwalasz mi rządzić i jeszcze nie pozbawiłeś władzy”.

Kto zgubił monetę?

Moneta raczej nie należała do szeregowego żołnierza, gdyż ci zazwyczaj używali miedzianej waluty, która, obok ekwipunku i wyżywienia, stanowiła dodatkową zapłatę za służbę w legionach.

Złote monety były zarezerwowane dla najważniejszych oficerów. Wiadomo, że w okolicy miejsca znaleziska, znajdowała się ekskluzywna rezydencja, nad której odkopaniem aktualnie pracują archeolodzy. Być może to właśnie w tej willi jakiś wysoki rangą dowódca postanowił spędzić swoją “emeryturę”, a być może stanowiła ona hojną premię za kolejne podboje.

7 komentarzy do “Złota moneta sprzed 2 tys. lat znaleziona na brzegu rzeki w Anglii!”

  1. Kolejne cenne znalezisko. Pomyśleć, że przeleżało zakopane pod ziemią tyle lat … Kolejny dowód na to, że złoto jest ponadczasowe . Spróbujcie przechować w takich warunkach zwykły papierowy banknot ;)

  2. Z pewnością owa moneta ma swoją piękną historię, niektórzy się zachwycają się biżuterią antyczną inni monetami, które bądź co bądź obrazują całą historię ludzkości.

  3. Znalezisko archeologów na pewno podziałało na wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, którzy tłumnie zaczną odwiedzać okolice wykopalisk w poszukiwaniu innych potencjalnych cennych znalezisk. 2 tysiące lat zaklęte w jednej złotej monecie. Niebywałe!

  4. Kolejny „złoty pociąg” dla przyciągnięcia turystów skłaniających do poszukiwania pozostałości ;) a fakt, faktem historia monety niezwykła ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.