Przejdź do treści

Najpopularniejsze teorie spiskowe na temat rynku złota

Teorie spiskowe na temat złota to tzw. temat rzeka. Oto krótkie opracowanie tych, które pojawiają się w mediach najczęściej. Niektóre z nich są absurdalne, w innych można doszukiwać się przynajmniej ziarnka prawdy.

Najpopularniejsze teorie spiskowe na temat rynku złota

1. Fed i inne banki centralne mogą do woli manipulować cenami złota

Czy banki rządzą światem? To pytanie od kilkudziesięciu lat zawsze budzi gorące dyskusje. Jedno jest jednak pewne — Fed ani żadna inna instytucja finansowa nie ma pełnej kontroli nad cenami złota. Jest tak z jednej prostej przyczyny — cena uncji złota musi przewyższać koszt jej wyprodukowania, inaczej żadna firma nie podjęłaby się tego przedsięwzięcia. W latach 2000-2012 całkowity koszt produkcji w dwóch największych spółkach wzrósł prawie 6 razy — z 243 dol. do 1 386 dol. Tak samo stało się z cenami kruszcu, które wzrosły z 279 dol. do 1 669 dol.

2. Ludzkość wydobyła o wiele więcej złota niż się oficjalnie podaje

Według oficjalnych danych od 1493 roku wydobyto ok. 173 tys. t złota. 91% z tych rezerw wydobyto po 1900 roku, a 70% po 1950 roku. Ponieważ w tym samym okresie wydobyto 9 razy więcej srebra, wielu uważa, że tak duża różnica między tymi dwoma metalami wskazuje na zaniżenie danych w przypadku złota. Należy podkreślić, że żadna poważna instytucja nie wzięła podawanych przez siebie informacji z powietrza. Stoją za nimi archiwalne dokumenty z różnych źródeł, niezależne analizy, np. GFMS Gold Survey czy Światowej Rady Złota oraz szczegółowe raporty firm wydobywczych. Mimo że o światowej produkcji złota świadczą setki danych z ostatnich 100 lat, a na poparcie teorii spiskowej nie ma praktycznie żadnych dowodów — samozwańczy eksperci publikują kolejne książki i artykuły na ten temat. Chwytliwe tytuły tych publikacji za każdym razem generują niemałe zyski dla ich autorów.

Czytaj także:  Mieszkańcy Afryki Uzależnieni Od Złota

Pod wątpliwość poddawana jest także ilość złota wyprodukowanego od początku cywilizacji. Światowa Rada Złota podaje, że suma ta wynosi 187,2 tys t złota. Tymczasem istnieje pewna grupa, która twierdzi, że te dane pomijają np. kruszec wydobyty w starożytnym Egipcie, który był wtedy największym producentem złota. Należy jednak pamiętać, że kilka tysięcy lat temu dysponowano technologią, pozwalającą na wydobycie i przetransportowanie znacznie mniejszych ilości metalu niż dzisiaj. Badania archeologiczne wskazują na to, że do 1500 r. p.n.e. Egipcjanie wydobyli zaledwie 635 t złota. Dla porównania — tylko w 2016 roku wydobyto 3 222 t złota, czyli 5 razy więcej niż w dolinie Nilu przez jakieś 2,5 tys. lat.

3. Część światowych rezerw złota jest ukryta

Skoro ludzkość wydobyła znacznie więcej złota niż podaje Światowa Rada Złota, oczywiste jest, że część kruszcu musi być gdzieś ukryta. Według zwolenników tej teorii w sekretnych skarbcach znajduje się nawet 2 mln t złota. Najsłynniejszy z nich miał należeć do nazistów. Zgromadzone w nim złoto pochodziło z krajów podbitych przez hitlerowskie Niemcy. Czyje jest teraz — nie wiadomo, ale na pewno nie jest uwzględnione w żadnych oficjalnych danych.

Innym wartym wspomnienia “zatajonym” złotem jest kruszec, który na początku XX wieku miał ukryć generał Cesarskiej Armii Japońskiej, Tomoyuki Yamashita. Yamashita rzekomo zagrabił nawet 300 tys. t złota, które dowodzone przez niego wojsko wywiozło z podbitych przez Japonię krajów. Autorzy tej teorii uważają, że okrutny generał ukrył swój skarb przed Amerykanami w jaskiniach na Filipinach. Sam Yamashita został uznany przez aliancki sąd za zbrodniarza wojennego i skazany na śmierć.

4. Część rezerw banków centralnych nie istnieje

Jedni ukrywają złoto a drudzy jego brak. W sierpniu gazeta Wall Street Journal opublikowała na I stronie krótki artykuł poddający w wątpliwość ilość złota składowanego w skarbcu Fedu. Autor powołuje się na słowa znanego eksperta, Ronana Manly:

Czytaj także:  Drugi Kwartał Na Rynku Złota - Nowe Dane WGC

(…) nikt — oprócz pracowników skarbca — tak naprawdę nie może być pewny, że znajduje się tam jakieś złoto.

Manly zaznacza ponadto, że ponieważ bank nigdy dostarczył żadnego dowodu*, mamy pełne prawo mu nie dowierzać. Zamiast złota w skarbcu Fedu mogą znajdować się np. pomalowane na złoty kolor drewniane bloczki. Co stało się ze złotem? Fed miał je latami stopniowo uwalniać na rynek, aby w ten sposób manipulować cenami kruszcu.
Najpopularniejsze teorie spiskowe na temat rynku złota
Pierwsza strona Wall Street Journal z 11 sierpnia 2017 r.
* Niemiecki Bank Federalny sprowadził niedawno 300 t złota ze skarbca Fedu. Tym samym śmiercią naturalną umarły krążące wśród Niemców teorie, według których Fed już dawno utracił przechowywane przez siebie rezerwy i dlatego odwleka ich zwrot.