Przejdź do treści

Stopy procentowe bez zmian — złoto najdroższe od 6 tyg.

Za nami 3 tydzień wzrostu na rynku złota. Tym razem na korzyść kruszcu zadziałało wtorkowe spotkanie szefów Fedu. Jak przewidywano — Rezerwa nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Tymczasem amerykańskie media obiegły najnowsze dane na temat wyników gospodarki USA oraz doniesienia o kolejnym teście północnokoreańskich pocisków rakietowych.

Stopy procentowe bez zmian, dolar słabnie — złoto najdroższe od 6 tyg.

Poniedziałek otworzył się na poziomie ok. 1256 dol. za uncję. To kwota wyższa od tej z piątkowego zamknięcia (1254 dol.), kiedy złoto osiągnęło najwyższy wynik od 4 tygodni. Bez wątpienia rynek złota nabrał w końcu wiatru w żagle. Ostatecznie stopa zwrotu poniedziałkowej sesji wyniosła 0,06%.

We wtorek inwestorzy skupili się na wyczekiwaniu na wieści z posiedzenia Rezerwy Federalnej USA. Obawy związane z ewentualną zmianą aktualnej polityki monetarnej doprowadziły do minimalnej korekty cen złota. Stopa zwrotu w skali dnia wyniosła -0,4 % i sesja zamknęła się na kwocie ok. 1250 dol. za uncję.

W środę Fed poinformował o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej w przedziale 1,00-1,25%. Ponadto Rezerwa zapowiedziała, że „relatywnie niedługo” rozpocznie redukcję portfela aktywów (sprzedaż obligacji). To dobre informacje dla złota, a złe dla dolara, którego indeks spadł do najniższego poziomu od 13 miesięcy. Z kolei kruszec osiągnął swój kolejny szczyt cenowy — tym razem 6-tygodniowy (ok. 1265 dol). Ostatecznie dzień zakończył się na kwocie ok. 1261 dol. za uncję, a dzienna stopa zwrotu wyniosła ponad 17 dolarów (+1,37%).

Czwartek przyniósł stabilizację na rynku złota. Niemal przez cały dzień ceny utrzymywały się w granicach 1262 – 1264 dol. za uncję. Dopiero po południu doszło do nieznacznej korekty, za sprawą której dzienna stopa zwrotu spadła do ujemnego poziomu (-0,21%). Sesja zamknęła się na kwocie ok. 1259 dol. za uncję.

Czytaj także:  To będzie złoty rok!

Piątek zaowocował drugą dużą podwyżką na rynku złota. Wsparcie dla kruszcu stanowiła postępująca obniżka wartości indeksu dolara oraz słabsze od oczekiwanych wyniki amerykańskiej gospodarki. Departament Handlowy poinformował, że w II kwartale bieżącego roku wzrost produktu krajowego brutto wyniósł 2,6%. To więcej niż w I kwartale (1,2%), ale wciąż mniej niż przewidywano.

Drugim czynnikiem, który przyczynił się do piątkowego wzrostu cen złota były doniesienia stacji BBC News, według których Korea Północna przeprowadziła kolejny test pocisków rakietowych.

Tydzień zamknął się na kwocie ok. 1269 dol. za uncję. Stopa zwrotu w skali 5 dni wyniosła +1,19%.