Przejdź do treści

Czy złoto przekroczy granicę 1300 dol. za uncję?

Od początku roku notowania złota wzrosły o ponad 10% (+ ok. 116 dol.). Po kilku wiosennych wahaniach lipiec zaowocował zyskiem na poziomie 2,2%. Aktualna cena kruszcu wynosi ok. 1278 dol. za uncję. Eksperci zastanawiają się, jak duże są szanse na przekroczenie bariery 1300 dolarów i co stałoby się potem?

W ubiegły czwartek Światowa Rada Złota opublikowała raport Gold Demand Trends Q2 2017, z którego wynika, że popyt na inwestycje w fizyczne złoto rośnie. Globalne zapotrzebowanie na sztabki i monety w II kwartale tego roku — w porównaniu do II kwartału roku poprzedniego — podniosło się o 13%.

* Więcej informacji w artykule: Raport Światowej Rady Złota: globalny popyt na złote sztabki wzrósł o 13%

Ponadto nastąpiła znaczna podwyżka w zapotrzebowaniu ze strony banków centralnych (+20%). Wciąż rozszerza się grono krajów intensywnie gromadzących złoto. Aktualnie należą do niego Chiny, Rosja, Turcja, Indie i Kazachstan. Miesiąc temu Prezes Centralnego Banku Armenii poinformował, że jego kraj “już niedługo” odbuduje z nawiązką swoje rezerwy z 2004 roku.

Na korzyść złota działa również aktualna sytuacja makroekonomiczna. W obliczu anemicznego wzrostu gospodarczego USA — Fed jest zmuszony do prowadzenia polityki stosunkowo niskich stóp procentowych. Indeks amerykańskiego dolara spadł do rekordowo niskich wartości. Ponadto wielu ekspertów zwraca uwagę na bańki spekulacyjne na światowych rynkach, które mogą w pewnym momencie pęknąć i doprowadzić do gwałtownego spadku wartości akcji.

Do tego wszystkiego dochodzi rosnące napięcie na arenie międzynarodowej oraz uzasadnione obawy, że administracja Trumpa nie zdoła wdrożyć obiecanych pro-biznesowych reform. W efekcie wśród inwestorów narasta niepokój, który skłania ich do lokowania funduszy w tzw. bezpiecznej przystani, czyli złocie. Jeśli cenom kruszcu uda się przekroczyć granicę 1300 dol. za uncję, przełamana zostanie psychologiczna bariera, co może zapoczątkować prawdziwy cenowy rajd.

Czytaj także:  Złoto reaguje na komunikat Rezerwy Federalnej

Czy złoto przekroczy granicę 1300 dol. za uncję?