Przejdź do treści

Kolejny rekord na rynku złota pobity — udany koniec wakacji

Ubiegły tydzień na rynku złota zaowocował pobiciem kolejnego cenowego rekordu. Stałe oparcie dla kruszcu stanowią napięte relacje między Koreą Północną a USA. Ponadto na korzyść złota zadziałał raport na temat sierpniowych wyników amerykańskiej gospodarki. Za nami bardzo udane zakończenie wakacji — stopa zwrotu w skali miesiąca wyniosła ponad 4%.

Nowy tydzień otworzył się na kwocie 1296 dol. za uncję. W poniedziałek złoto kontynuowało swój cenowy rajd, który w piątek został zapoczątkowany przez przemówienie szefowej Fedu, Janet Yellen, podczas sympozjum bankierów w Jackson Hole. Narastająca niepewność w kwestii podwyżki stóp procentowych skłoniła inwestorów do wzmożonych zakupów. W rezultacie przed południem złoto ponownie przekroczyło granicę 1300 dol. za uncję. Dzień zakończył się na kwocie ok. 1317 dol. Stopa zwrotu wyniosła aż 4,92%.

Wtorkowa sesja rozpoczęła się na kwocie ok. 1315 dol. za uncję. W ciągu dnia rynkami wstrząsnęła informacja o kolejnym teście rakietowym przeprowadzonym przez Koreę Północną. Tym razem pocisk przeleciał nad Japonią, co wywołało panikę wśród ludności. Za sprawą tzw. czynnika strachu złoto osiągnęło swój 11-miesięczny szczyt — ok. 1326 dol. za uncję. Następnie doszło do korekty i ostatecznie sesja zamknęła się na kwocie prawie 1310 dol. za uncję, a dzienna stopa pozostała na lekko ujemnym poziomie 0,27%.

Środa rozpoczęła się na kwocie 1311 dol. za uncję. Dzień przyniósł kolejną korektę, za którą stało przede wszystkim ujawnienie najnowszych danych na temat wyników amerykańskiej gospodarki. Okazało się, że w sektorze prywatnym przybyło w lipcu więcej nowych miejsc pracy niż się tego spodziewano, dzięki czemu doszło do wzmocnienia dolara i lekkiego osłabienia złota. Dzienna stopa zwrotu na rynku złota wyniosła -0,78%, a sesja zamknęła się na kwocie ok. 1301 dol. za uncję.

Czytaj także:  Ameryka Bez Zmian, Złoto w Górę: Analiza Rynku Złota

Czwartek był bardzo dobrym dniem dla żółtego kruszcu. Sesja otworzyła się na kwocie ok. 1302 dol., a w ciągu dnia doszło do znacznego wzrostu, który zaowocował stopą zwrotu na poziomie 1,33%. Sierpień zakończył się na kwocie ponad 1320 dol., a wzrost ceny w skali miesiąca wyniósł ponad 4%.

Piątek otworzył się na kwocie ok. 1319 dol. Wsparcie dla kruszcu stanowiła publikacja rozczarowujących informacji na temat amerykańskiej gospodarki. Sierpień nie przyniósł prawie żadnego wzrostu w zarobkach oraz poziomie inflacji oraz tylko minimalną liczbę nowych miejsc pracy. Dzięki temu raportowi złoto uzyskało dodatkowe wsparcie i zaliczyło wzrost o 0,36%. Tydzień zakończył się na kwocie ok. 1325 dol.