Przejdź do treści

Srebro wskaźnikiem zdrowia

Srebro wskaźnikiem zdrowia

Czasami noszona przez nas srebrna biżuteria ciemnieje, później może samodzielnie się rozjaśnić. W czym przyczyna takiej przemiany? Czy to ma jakiś związek ze stanem naszego zdrowia?

Medycyna akademicka na razie nie dopatruje się bezpośredniego związku pomiędzy czernieniem srebra a procesem chorobowym. W przyszłości może się to zmienić, ale na chwilę obecną wystarczających dowodów na to, że stan noszonych przez nas srebrnych wyrobów może być wskaźnikiem zdrowia, brak. Istnieją jednak świadectwa setek ludzi, którzy zaobserwowali czernienie srebrnej biżuterii w okresie choroby i jego samodzielne oczyszczenie po powrocie do zdrowia. Czy można te doniesienia w pełni zignorować?

Przede wszystkim, musimy pamiętać, że, mimo postępu medycyny, o człowieku i jego zdrowiu wciąż wiemy zbyt mało. Wymyśliliśmy ogromny aparat pojęciowy – umiemy nazwać wiele zjawisk, lecz przyczyny tych zjawisk często pozostają dla nas zagadką. Skąd bierze się w nas wola życia? Z czego wynika nasza ciekawość świata? Możemy postawić pytanie także na poziomie faktów: Czemu identyczne traktowanie sprawdza się na jednych chorych i okazuje się kompletnie nieskuteczne w przypadku innych? Ponieważ wszyscy jesteśmy różni, ale także dlatego, że o człowieku i jego zdrowiu wciąż wiemy niewiele.

Sam w sobie proces ciemnienia srebra jest zrozumiały: w zetknięciu z powietrzem każdy metal się utlenia, oprócz tego, srebro noszone na ciele jest poddawane działaniu rozmaitych substancji wydzielanych przez skórę z potem. Czarny kolor srebra świadczy o powstaniu siarczku srebra, co jest wynikiem kontaktu srebrnego wyrobu z siarką. Ta ostatnia może być wydzielana z potem, którego skład chemiczny zmienia się pod wpływem szeregu czynników, takich jak wiek, dieta, brane leki, aktywność fizyczna.

Warty odnotowania jest fakt, że czyste srebro w mniejszym stopniu poddane jest utlenieniu niżeli jego stopy z innymi metalami. W każdym razie nie warto się martwić jeżeli coś z naszej biżuterii straciło swój blask – istnieje wiele sposobów na to, żeby owy blask przywrócić. A to że w świecie wiele zagadek i tajemnic, to przecież to jest cudowne, i niech tak będzie, inaczej życie byłoby nieciekawe!

Czytaj także:  Tak Się Manipuluje Notowaniami!

Julia Marczyńska

Photo by Atul Vinayak on Unsplash