Przejdź do treści

Jak przechowywać monety?

Monety kolekcjonerskie w stanie menniczym przechowywane są w plastikowych kapslach, z których nigdy się ich nie wyjmuje by nie dopuścić do uszkodzenia. W przypadku wszystkich pozostałych monet sposobów na przechowywanie jest kilka – zawsze jednak priorytetem jest kwestia bezpieczeństwa naszego zbioru.

Monety należy pielęgnować w określony sposób i dotyczy to także przechowywania. W żadnym wypadku nie należy monet trzymać luzem w szufladzie, pudełku czy w woreczku z jakiegoś tworzywa. W takich warunkach monety ocierają się o siebie, wzajemnie rysują i niszczą, co wpływa negatywnie nie tylko na ich stan, ale także na wartość rynkową i kolekcjonerską.

Rynek kolekcjonerski oferuje różne artykuły służące do przechowywania monet. Na giełdach i w sklepach numizmatycznych można nabyć specjalne klasery, albumy oraz tacki do przechowywania kolekcji. Można w nich umieszczać zarówno monety w kapslach jak i bez nich. W przypadku kapsli chroniących monetę nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń; wystarczy umieścić ją na tacce z przegródkami, która chroniona jest przez przezroczysty pokrowiec umożliwiający podziwianie zbioru.

Klasery i albumy składają się z plastikowych przekładek z kieszonkami. Każda kieszonka mieści 1 monetę. Dodatkowo posiada zabezpieczenie uniemożliwiające wysunięcie się monety. Dostępne są przekładki na monety różnej wielkości. Budowa większości klaserów i albumów umożliwia ich rozbudowę o nowe przekładki w miarę powiększania się zbioru. W przypadku monet różnej wielkości kolekcjonowanych w jednym albumie dobrym rozwiązaniem są papierowe kartoniki, które „trzymają” monetę.

Kartonik dobiera się indywidualnie w zależności od średnicy eksponatu, a potem umieszcza w plastikowej przegródce przekładki. Umożliwia to podziwianie całości zbioru bez względu na wielkość monet. Pamiętać należy jednak, że tworzywo pcv musi być najwyższej jakości w przeciwnym razie będzie pękać, a co gorsze może wejść w reakcję chemiczną z monetami.

Czytaj także:  Czyszczenie monet babcinymi sposobami