Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Australijski Kangur

Australijski kangur to moneta, która do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Znana wcześniej jako „Gold nugget” (złoty samorodek), od 1989 roku występuje jako Australijski Kangur (Australian Kangaroo). Dziś zaliczana jest – obok Krugerranda, Kanadyjskiego Liścia, Wiedeńskich Filharmoników i Orła – do tzw. „wielkiej piątki”, czyli najpopularniejszych monet bulionowych.

Historia monety Australijski Kangur

Rok 1986 to rok wybicia przez mennicę Royal Perth Mint serii monet dla upamiętnienia początków australijskiej gorączki złota. Za motyw przewodni cyklu wybrano wówczas cztery słynne baryłki złota. Samorodki to nic innego jak bryłki złota, które wypłukano ze strumieni i rzek albo zebrano je bezpośrednio z piasku.

Oficjalna seria rozpoczęła się w 1986 roku od 4 różnych gramatur oraz różnych wyobrażeń samorodków. Moneta 1 uncji przedstawia bryłkę „Welcome Stranger” znalezioną w 1869 roku i ciekawie przypominającą zarys kontynentu australijskiego. Odkrycie poczynili John Deason i Richard Oates tuż pod powierzchnią, w korzeniach drzewa łęgowego. Do monety 1/2 uncji wybrano natomiast „Rękę wiary” znalezioną we wrześniu 1980 roku przez Kevina Hilliera za pomocą wykrywacza metalu. Owa bryłka o wysokości ok. 47 cm i szerokości 20 cm x 9 cm została następnie sprzedana do kasyna „Golden Nugget” w Las Vegas. Na monecie 1/4 uncji widnieje natomiast „Złoty Orzeł” znaleziony w styczniu 1931 roku przez, zaledwie 16-letniego wówczas, Jima Larcombe. Bryłka ta ważyła aż 35 kg. Za najmniejszy ówczesny nominał, monetę 1/10 uncji, wzięto odpowiednio „Małego Bohatera” znalezionego w 1890 roku w rzece Coongan i ważącego 10,5 kg.

Omawiane propozycje lokacyjne są dostępne w wielu nominałach monet od 5 do 100 dolarów australijskich oraz jako szczególnie duże monety specjalne o wadze jednego kilograma. W 2011 roku mennica Perth Mint wybiła nawet australijskiego kangura ważącego jedną tonę. Moneta ta ma 80 centymetrów średnicy, 12 centymetrów grubości i nominał 1 mln AUD.

Czytaj także:  Złoto Cenniejsze Niż Kokaina!

Awers złotej monety z Elżbietą II

Awers złotej monety zdobi wizerunek władczyni oraz nominał. Portret królowej Elżbiety II był aktualizowany co kilka lat, aby odzwierciedlić obecny, dojrzalszy wizerunek angielskiej królowej. W latach 2008 i 2009 szczególną cechą było to, że rok emisji nie był podawany po stronie kangura, ale przy wizerunku władczyni.

Rewers

Obowiązujący projekt rewersu przedstawia dorosłego kangura wraz z małym kangurkiem. Na rewersie znajduje się także informacja o roczniku monety, wadze oraz próbie kruszcu. Przedstawia on podobiznę królowej, która został zresztą kilkakrotnie nieznacznie poprawiona, jednakże niezmiennie zdobi ją od lat. Omawiane monety są prawnym środkiem płatniczym w kraju emitenta, czyli w Australii, ze względu na ich wartość nominalną od 5 do 3000 dolarów australijskich (1/20 uncji i kilogram czystego złota).

Wraz z wydaniem z 2008 roku nazwa monety została ostatecznie zmieniona na Kangaroo, a moneta nosi teraz napis „Australian Kangaroo”. Rok przeniósł się również na tyły Królowej. Nominały i wymiary bryłki złota były inspiracją dla serii księżycowej w złocie, która została opublikowana później. Początkowo kwadratowe kapsułki ochronne zostały zastąpione w 2000 roku okrągłymi kapsułkami z matową krawędzią.

Kangur w srebrze: Australia pobudza rynek kruszców

Libertad z Meksyku, Panda z Chin czy Maple Leaf z Kanady – wiele popularnych bulionówek ma również swoją wersję w kolorze srebrnym. Mennice postanowiły uczynić metale szlachetne jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla inwestorów. Większość producentów uzupełniła swój asortyment wykonany z czystego złota o wersje srebrne, gdyż biały metal niejednokrotnie wykazywał potencjał do dynamicznych wzrostów. Ogromny popyt na srebrne monety uncjowe sprawił, że w ostatnich latach poszczególne mennice poszły w ślady Mennicy Austriackiej. Dziś swoją ofertę srebra inwestycyjnego ma wiele światowych mennic.

Wybierając srebrnego kangura z Australii, otrzyma się coś więcej niż tylko tanią alternatywę inwestycyjną w sektorze srebra. Motyw monety powinien zadowolić inwestorów i kolekcjonerów na całym świecie: można zobaczyć „Czerwonego Kangura”, który po raz pierwszy pojawił się na złotych monetach bulionowych z Australii w 1990 roku. Do dziś motyw ten widnieje na jednokilogramowej złotej monecie. Czerwony kangur przedstawiony jest na wieńcu ze stylizowanych promieni słonecznych, tło monety jest matowe. Falista krawędź jest nie tylko misternie zaprojektowanym elementem projektu, ale także zwiększa bezpieczeństwo srebrnego tłoczenia przed fałszowaniem. Dodatkowo w monecie wbito małe „A” za pomocą mikrolasera.

Czytaj także:  HSBC: nieważne kto wygra, złoto i tak zyska

Jednak, jak przekonują znawcy rynku, The Perth Mint nie zależało jedynie na stworzeniu nowego przedmiotu kolekcjonerskiego w postaci bulionówki w białym metalu z kangurem w roli głównej, ale raczej na pobudzeniu rynku monet inwestycyjnych. Ze względu na ich staranne wykonanie – standardowo dostarczane są one w kapsule i co roku ozdabiane są nowym motywem – cena tych srebrnych australijskich monet jest wyższa niż innych w tym segmencie.

Tak więc w przyszłości pojawi się również realna alternatywa lokacyjna dla inwestorów z Australii o standardowej wadze kruszcu wynoszącej 1oz (uncję).

Motyw kangura na rynku

Motywy, które zmieniają się co roku, przemawiają do wielu kolekcjonerów, ale są jednocześnie sprzeczne z pożądaną wartością rozpoznawczą klasycznych monet bulionowych, takich jak Krugerrand, American Eagle czy Maple Leaf. Niemniej jednak złota moneta Australijski Kangur/ nugget jest przedmiotem handlu międzynarodowego, opcją fizycznego złota oferowaną przez zdecydowaną większość banków i dealerów metali szlachetnych na światowym rynku.

Symbol Australii

Australijski Kangur 1 uncja złota to unikalna w skali światowej, w stosunku do innych monet bulionowych, propozycja, ponieważ australijska mennica z Perth zmienia wzór monety każdego roku. Kruszec wykorzystany do produkcji monety to złoto o próbie 9999, zatem to rozwiązanie inwestycyjne wykonane jest z czystego złota. Dziś złote australijskie kangury mają swoje miejsce na międzynarodowym rynku złota i są niezaprzeczalnym, rozpoznawalnym symbolem Australii. Od 2016 roku złoty kangur ma „młodszego brata”: srebrnego kangura. Jest również bity przez Perth Mint i nie należy go mylić z kangurem bitym od 1993 roku przez Royal Australian Mint.

Historia tych złotych monet inwestycyjnych, choć w kratkę, jest udana. Trzeba spojrzeć na kangura 1 uncja złota 2022 jak na jedną z najciekawszych propozycji w gramaturze jednej uncji, ale też innych, mniejszych. Złota moneta australijski kangur (1 oz) to produkt szczególnie polecany inwestorom, którzy pragną zabezpieczyć swój kapitał. Jest to walor bity z czystego złota, a podkreśleniem jego lokacyjnej wartości jest z pewnością fakt, iż posiada on gwarancję rządu Australii. Moneta australijski kangur 1 uncja jest jedną z najczęściej wybieranych spośród produktów inwestycyjnych (złoto \ złote monety i sztabki). Kolekcjonerzy cenią jednak to, że projekt rewersu monety podlega corocznym modyfikacjom.

Czytaj także:  Dziękuję Bogu Za Głupich Ludzi!