Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Amerykański Bizon

Amerykański Bizon to pierwsza 24-karatowa złota moneta lokacyjna Stanów Zjednoczonych. Posiada nominał 50 dolarów amerykańskich (50 usd), a jej wartość determinuje masa, która wynosi jedną uncję. Pierwsze monety zostały wybite w roku 2006 przez mennicę Stanów Zjednoczonych (United States Mint). Powstają również jej wersje kolekcjonerskie, które opatrzone są certyfikatem autentyczności (American Buffalo One Ounce Gold Proof Coin).

Wygląd monety Amerykański Bizon 1 uncja złota

Awers monety przedstawia Indianina, o którym mówi się, iż został on stworzony jako mieszanina cech trzech wodzów różnych plemion Indian Amerykańskich. Przywódcy, którzy służyli za wzorce w procesie projektowym to rzekomo: John Wielkie Drzewo z plemienia Seneca, Żelazny Ogon z plemienia Lakota Sioux i Dwa Księżyce z plemienia Cheyenne. Awers przedstawia także motto „Wolność ” w prawym górnym rogu, rok emisji na dole po lewej stronie, a poniżej literę F od nazwiska Fraser’a.

Rewers przedstawia wizerunek amerykańskiego bizona, stoi on szczycie kopca i często określany jest jako bawół. Większość ludzi uważa, iż wzorem dla bawoła na wzgórzu był bawół Black Diamond, który mieszkał w nowojorskim zoo (New York Central Park Zoo) w 1910 roku. Na rewersie możemy również dojrzeć amerykańskie motto „In God We Trust” (Bogu Ufamy) oraz „E pluribus unum” (łac. Z wielu jeden) oraz nominał monety (50$).

Brzeg monety bulionowej jest prążkowany. Dla kolekcjonerów dostępna jest również wysokiej jakości wersja próbna, opatrzona dodatkowym znakiem mennicy „W”.

Projekt monety, wyobrażenie rdzennego mieszkańca Ameryki, Indianina projektu Jamesa Earla Frasera przyciąga wzrok kunsztem wykonania i ma wśród inwestorów wielu wielbicieli preferujących.

Zalety inwestycyjne najlepiej sprzedających się monet w USA

Amerykański Bizon 1 uncja to propozycja z 24-karatowego złota, czyli z kruszcu najlepszej jakości. Monety z czystego złota, w odróżnieniu od tych stopowych, mają niepowtarzalną, niezwykłą barwę oraz połysk, a dzięki większej gęstości zupełnie inaczej czuć je w dłoni. Ich podstawowa wartość określana jest na bazie zawartości czystego kruszcu oraz obowiązującej akurat ceny złota. Dużym atutem Bizonów jest niewątpliwie fakt, iż szczycą się one rozpoznawalnością na całym świecie. Dodatkowo monety złote ze Stanów Zjednoczonych bite są w państwowej mennicy w West Point i prezentują dwa, absolutnie kultowe, symbole inspirującej wielu – Ameryki Północnej – amerykańskiego bizona oraz Indianina, czyli rdzennego mieszkańca Ameryki. Ten bulionowy walor posiada status legalnego środka płatniczego w USA i stanowi doskonałą reprezentację dziedzictwa Ameryki Północnej.  

Czytaj także:  Wenezuela Sprzedała 1/4 Rezerw Złota!

Amerykańskie monety z gwarancją rządu USA

Nawet jeśli American Buffalo (złota moneta Amerykański Bizon 1 oz) znajduje się w drugim rzędzie walorów bulionowych, ta moneta inwestycyjna jest ekscytującą alternatywą i zdecydowanie warto ją obejrzeć oraz dołączyć do aktywów w portfelu inwestycyjnym. Zaprojektowana już w 1913 roku przez amerykańskiego rzeźbiarza Jamesa Earle Frasera, pierwotnie była wzorem na monetę 5 centów, tak zwany nikiel z indyjską głową lub nikiel z Buffalo. Wprowadzona do obiegu w 2006 roku na stałe zagościła w portfelach kolekcjonerów. Większość ludzi uważa, że głowa Indianina projektu Jamesa Earla jest niebywale

American Buffalo składa się z 31,10 gramów czystego złota o czystości 99,99 procent. Moneta ma średnicę 32,7 mm i grubość 2,98 mm. To sprawia, że ​​jest nieco mniejszy niż Filharmonicy Wiedeńscy, ale nieco większy niż Kanadyjski Liść Klonowy. Standardowo, złoty walor jest emitowany z wagą 1 uncji. Nie ma wersji w srebrze lub innych metalach szlachetnych. 

Pomimo czystości 24 karatów, roczny obieg Bizona był do tej pory o około 2/3 niższy od liczby wyemitowanych złotych monet Amerykański Orzeł 1oz. Wynika to z ich niższego profilu pomimo iż moneta posiada status legalnego środka płatniczego w USA. Współcześnie, podobnie jak złote sztabki, niektóre monety można zakupić u dealerów z przesyłką nawet w 24h, zostaną wysłane niedługo po złożeniu zamówienia. Amerykański Bizon jest uważany za bezpieczną lokatę kapitału. Warto swój prywatny skarbiec wzbogacić o ten walor, rozpoznawalność monety na świecie zapewni dużą płynność, gdyż Amerykański Bizon pozostaje obecnie jedną z najlepiej sprzedających się monet bulionowych świata.