Przejdź do treści

Najsłynniejsze Monety Świata: Srebrny Orzeł

Amerykański Orzeł to najpopularniejsza srebrna moneta bulionowa na świecie. Od pierwszej emisji w 1986 roku do obiegu trafiło już ponad 335 milionów uncji, co sprawia, że Orzeł jest również jedną z najpłynniejszych inwestycji w metale szlachetne. Emitowana przez Mennicę Stanów Zjednoczonych moneta cieszy się doskonałą reputacją pod względem wysokiej jakości wykończenia i historycznego projektu. Dzięki temu chętnie kupują ją zarówno inwestorzy, jak i kolekcjonerzy.

PARAMETRY

Srebrny Amerykański Orzeł waży dokładnie jedną uncję trojańską (31,103 g) i jest wykonany z kruszcu próby 999. Zawartość czystego srebra w monecie wynosi więc 31,072 grama. Średnica Orła wynosi 40,6 mm, a jej grubość – 2,98 mm. Krawędzie są ząbkowane. Wszystkie te parametry, w tym czystość kruszcu, gwarantowane są przez amerykański rząd. Choć monety bulionowe o mniejszych wagach, np 1/2 uncji, są bardzo popularne, Orły od zawsze produkowane są wyłącznie w tym jednym rozmiarze.

Amerykański Orzeł posiada oczywiście status legalnego środka płatniczego. Jego nominał wynosi 1 USD, ale tak jak w przypadku innych monet bulionowych, liczba ta ma jedynie znaczenie symboliczne. Wartość szlachetnego metalu, z którego są wykonane znacznie przekracza wartość nominalną.

PROJEKT

Awers monety przedstawia boginię wolności, znaną jako „Walking Liberty”. Wizerunek ten oparty jest na projekcie Adolpha A. Weinmana i po raz pierwszy został użyty już w 1917 roku na srebrnej półdolarówce. Neoklasyczny projekt pokazuje boginię owiniętą w amerykańską flagę, trzymającą gałązki i idącą na wschód, w stronę słońca. Awers zdobi także napis „LIBERTY” oraz mniejszy „IN GOD WE TRUST”. Rok emisji znajduje się na samym dole monety.

Rewers zdobi heraldyczny orzeł projektu Johna Mercanti’ego, stworzony na potrzeby tej konkretnej monety. Mercanti był rzeźbiarzem i pełnił funkcję głównego grawera US Mint. Najsłynniejsza moneta bulionowa świata przedstawia orła za tarczą, podobnego do tego, który widnieje na banknocie jednodolarowym. Ponad głową ptaka widzimy 13 gwiazd reprezentujących amerykańskie kolonie. W łuku znajdują się napisy: „UNITED STATES OF AMERICA” oraz „1 OZ. FINE SILVER ~ ONE DOLLAR”.

Czytaj także:  Co Włożyć Do Gwiazdkowej Koperty?

Bulionowe srebrne Orły nie posiadają znaków menniczych. Mennica Stanów Zjednoczonych produkuje jednak również wersje kolekcjonerskie, na których widnieją niewielkie znaczki, np. 'W’ dla West Mint, 'S’ dla mennicy w San Fransisco, czy 'P’ dla Filadelfii.

HISTORIA

Jednym z powodów, dla których rozpoczęto produkcję Orłów była chęć wykorzystania strategicznych rezerw srebra, gromadzonych w USA od lat 60-tych na wypadek kryzysu. W 1986 roku rezerwy te wynosiły blisko 140 milionów uncji. Aż do 2002 roku takie właśnie było główne źródło metalu do produkcji słynnych monet.

Choć edycje kolekcjonerskie (proof) można kupić bezpośrednio w Mennicy, bulionowe orły można dostać wyłącznie za pośrednictwem jednego z 12 autoryzowanych dystrybutorów. Aby cieszyć się takim tytułem muszą oni dokonywać jednorazowych zakupów przynajmniej na poziomie 25 tysięcy sztuk. Cena, którą oferuje im Mennica USA to notowanie srebra wg. londyńskiego fixingu powiększone o 2 dolary, czyli koszty bicia.

NAKŁAD

W pierwszym roku produkcji oddziały US MInt w West Point i San Francisco wybiły łącznie 5,4 miliona monet. W kolejnym roku było ich już niemal dwukrotnie więcej. W następnych dwóch dekadach produkcja wahała się od 3 do 10 milionów uncji rocznie. Gdy w 2008 roku wybuchł globalny kryzys – zainteresowanie ze strony inwestorów poszybowało w górę. W rekordowym jak dotąd 2011 roku sprzedaż wyniosła blisko 40 milionów uncji.

W latach 2008-2012 wyprodukowano więcej Orłów, niż w całym okresie 1986-2007. Rok 2013 również zapowiada się imponująco. To własnie w tym roku, 7 stycznia, Mennica zanotowała największą dzienną sprzedaż w historii – aż 4 miliony uncji! W efekcie samo pierwsze półrocze przyniosło rekordowy wynik: ponad 25 milionów uncji. Wiele wskazuje na to, że mimo spadku notowań kruszcu (a może właśnie dzięki niemu), w tym roku Mennicy Stanów Zjednoczonych uda się pobić własny rekord.

Czytaj także:  Jak zjeść ciastko i mieć ciastko?