Przejdź do treści

Złoto Dla Początkujących

Złoto jest relatywnie rzadkie, a jego wartość nie zależy bezpośrednio od wyceny innych instrumentów finansowych. Właśnie dlatego, złoto może być bardzo użytecznym środkiem zdywersyfikowania portfela inwestycyjnego, czyli mówiąc prościej – zabezpieczenia naszych pieniędzy za pomocą ulokowania ich w różnych formach.

Większość ekspertów uważa, że dla bezpieczeństwa w złocie należy ulokować od 5 do 15 procent oszczędności, a oto kilka sposobów:

Złoto w formie fizycznej jest uniwersalną walutą, używaną od stuleci i posiadaną przez większość banków centralnych na świecie. Jest doskonałym sposobem zabezpieczenia wartości posiadanego majątku i przekazywania go z pokolenia na pokolenie.

I tak, jak dom rodzinny nie powinien być postrzegany jako inwestycja, tak złoto nie jest inwestycją samą w sobie, a raczej formą oszczędzania na gorsze czasy i finansowym ubezpieczeniem. Dlatego warto pamiętać, że złota nie należy się pozbywać bez potrzeby – tak, jak nie sprzedaje się polisy ubezpieczeniowej.

Złote monety

Złoto bulionowe (inwestycyjne), czyli kruszec w formie sztabek i monet, charakteryzuje się wysoką próbą i stosunkowo niskim narzutem ponad giełdową cenę metalu.

Złote monety posiadają status legalnych środków płatniczych w krajach emisji, jednak ich cena jest określana wyłącznie na podstawie wartości zawartego w nich kruszcu. Najsłynniejsze złote monety bulionowe pochodzą z RPA, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii i Chin. Większość z nich produkuje się w rozmiarze zawierającym 1 uncję czystego złota (czyli 31,1035g) oraz kilku mniejszych:½, ¼ i 1/10 oz. Spotkać można także monety bulionowe o wadze 1/20 oz, 2 oz, a nawet 1 kg.

Najczęściej kupowanymi złotymi monetami – zarówno przez drobnych inwestorów indywidualnych, jak i duże instytucje – są te o wadze 1 uncji. Takie monety mają najlepszą proporcję między rozmiarem, a ceną, bo trzeba pamiętać, że im mniejsza moneta, tym relatywnie wyższa jest jej cena w przeliczeniu na gram. Z kolei im większa, tym mniej płynna, czyli tym trudniej może być ją później sprzedać.

Czytaj także:  Numizmatyka na wielką skalę

Złote sztabki

Zasada wielkość/cena dotyczy złotych sztabek. Te najsłynniejsze pochodzą ze Szwajcarii, Australii i Niemiec, a także z USA i Kanady. Ich rozmiary sięgają od 1g do 12,5kg (400 oz), ale te ostatnie najchętniej kupowane są przez duże instytucje jak banki centralne. Większość inwestorów stawia na sztabki o wadze od 1 oz do 250g i zwraca szczególną uwagę na to, by miały certyfikację London Bullion Market Association, gwarantująca najwyższą jakość i próbę.

Co ważne, złoto w formie bulionowej jest zwolnione z podatku VAT, a po upływie 6 miesięcy od zakupu, także z podatku Belki.

Złote monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie, zarówno ten nowe jak i pochodzące sprzed kilkuset lat, kupuje się nie tylko z uwagi na wartość zawartego w nich metalu, ale także na ich walory historyczne i estetyczne oraz rzadkość. Ich cena będzie rosła szybciej niż cena samego złota, jednak należy pamiętać, że płynność takiej inwestycji jest mniejsza.

Certyfikaty na złoto

Programy certyfikatów pozwalają na zakup złota przechowywanego w skarbcach ich emitentów. W przypadku certyfikatów na złoto „niealokowane”, kupujący faktycznie nie posiada własnego fizycznego złota, ale obietnicę, że emitent certyfikatu odda mu kruszec, kiedy ten się po niego zgłosi. W przypadku złota „alokowanego” od początku jest się prawnym właścicielem kruszcu.

Większość tego typu inwestorów decyduje się na certyfikaty niealokowane, ze względu na brak kosztów ubezpieczenia i przechowywania kruszcu. Co ważne, jedynym programem certyfikatów na świecie gwarantowanym przez rząd jest ten emitowany przez australijską Perth Mint.

Złoto cyfrowe

Wraz z rozwojem Internetu i urządzeń mobilnych, coraz większą popularność zdobywa ostatnio złoto w formie cyfrowej. Digital gold currency (DGC) oferują jednak na razie tylko instytucje, które nie podlegają takim regulacjom, jak banki.

Firmy oferujące DGC udostępniają konta, na których złoto może być natychmiastowo kupowane i sprzedawane jak każda inna waluta. Taką formę zakupu złota wybierają jednak raczej inwestorzy grający na giełdzie, o większej skłonności do ryzyka i znajomości rynku.

Czytaj także:  Białe złoto czy platyna?

Złoto papierowe

Innym rozwiązaniem jest inwestowanie w spółki związane ze złotem, jak kopalnie czy firmy poszukujące nowych złóż. Taki rodzaj inwestycji niesie jednak większe ryzyko, niż lokowanie kapitału w sam kruszec. W tym przypadku warto ponadto podzielić inwestowane fundusze na kilka różnych spółek.

W złoto można także inwestować za pośrednictwem innych produktów finansowych, takich jak opcje, kontrakty terminowe czy fundusze ETF. W ich przypadku obstawia się jednak zwykle przyszłe notowania, co przy dzisiejszej, kompletnie rozchwianej ekonomii jest raczej czystą ruletką. A złoto to przecież synonim bezpieczeństwa.