Przejdź do treści

Szczególne właściwości złota

Nie każdy wie, że z uncji złota można zrobić tak cienką i rozciągliwą nitkę, że mikroskopijny organizm mógłby po niej przejść z Aten do Paryża, gdyby tylko starczyło mu sił na przebycie tak długiej drogi. Nie każdy też widział, jakież było zdziwienie Kipa Wagnera, sławnego poszukiwacza skarbów, gdy wydobył z dna morza u wybrzeży Florydy ładunek hiszpańskiej floty, która zatonęła 250 lat wcześniej i ujrzał lśniące złoto – bez żadnych zmian, wynikających z upływu czasu i działania słonej wody.

Tablica Mendelejewa przyznaje złotu zaledwie 79 pozycję, między platyną, a rtęcią. Złoto jest błyszczące, ciężkie. Jego gęstość wynosi – 19,3 g/cm sześcienny, masa atomowa – 196,967, temperatura topnienia – 1061 stopni C, powyżej niej ten metal wydziela fioletowe opary, temperatura wrzenia – 2700 stopni C.

Złoto jest rozciągliwe. Sztabkę złota można przeciąć, modelować lub kuć na zimno. Ze złota można robić płatki, których grubość nie przekracza jednej piętnastej mikrona (przepuszcza już zielone światło). Uncja złota może pokryć powierzchnię 30 m kwadratowych lub można z niej wykonać nić długości 90 kilometrów lub powlec nią 1800 kilometrów drucika.

Jest bardzo wytrzymałe i sprężyste (4 kg/mm kwadratowy), odporne na zerwanie (13 kg/mm kwadratowy). Jest dobrym przewodnikiem elektryczności, izolatorem ciepła i zimna. Osłonki ze złota chronią przyrządy znajdujące się na statkach kosmicznych przed żarem wydobywającym się z silników.

Złoto, wystawione na działanie czynników atmosferycznych, nadal zachowuje połysk – bez względu na temperaturę. W słonej wodzie, nawet przez setki lat, złoty kruszec nie traci swych właściwości. Na złoto nie działają też kwasy, z wyjątkiem mieszaniny kwasu solnego i azotowego, która może je rozpuścić.

Dla człowieka złoto nie jest metalem lecz namiętnością. Bo tylko ta tłumaczy przyznaną i wyróżniającą go spośród innych matali pozycję.

Czytaj także:  Najciekawsze pomysły przemytników złota
Tagi: