Przejdź do treści

Najpopularniejsze monety bulionowe – Kanadyjski Liść Klonowy

Złota moneta Kanadyjski Liść Klonowy należy do najpopularniejszych na świecie złotych monet bulionowych nie bez powodu. Nie zmieniła ona swojego wyglądu od czasu jej wprowadzenia do obiegu w 1979 roku. Moneta jest znana i akceptowana na całym świecie, również ze względu na niezapomniany motyw liścia klonu i długą obecność na rynku.

W przeciwieństwie do Krugerranda, wykonana jest z najczystszego złota. Royal Canadian Mint (RCM) w roku 2013 zastosował w monecie dodatkowe zabezpieczenia, których celem jest utrudnienie ewentualnego fałszerstwa – grawer laserowy oraz linie promieniste.

W 2015 r. Kanadyjska Mennica Królewska wyemitowała również swój wiodący towar w wersji 1-gramowej w ramach zestawu zaprojektowanego jako pieniądze kryzysowe o nazwie „MapleGram”. Wariant 1/15 uncji wydano wyłącznie w roku 1994. Dzisiaj już tylko ciekawostką pozostaje fakt, iż w 2017 roku poruszenie w środowisku wywołała kradzież 100-kilogramowego „Wielkiego Liścia Klonu” wprost z berlińskiego Muzeum Bodego.

Projekt złotej monety Maple Leaf

Na awersie monety Liść Klonowy 1 oz znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, nad nim widnieje napis ELIZABETH II, a także nominał 50 dolarów kanadyjskich i rok emisji. Po stronie numeru znajduje się znany symbol narodowy Kanady – liść klonu z napisem Canada i wskazaną czystością 999,9, Fine Gold 1 oz lub PUR. Ze względu na ekstremalną czystość złota bulion ten jest bardzo miękki i dlatego wymaga dużej uważności, najlepiej podziwiać go zamknięty w bulion lub dotykać przez rękawiczki. Na rewersie mieści się kanadyjski liść, będący narodowym symbolem Kanady. Po obu stronach liścia znajdują się oznaczenia próby złota 9999. Nad liściem widnieje napis CANADA. Pod liściem umieszczono napis FINE GOLD (po jego lewej stronie) oraz oznaczenie wagi monety 1 oz OR PUR (po prawej stronie).

Złota moneta Kanadyjski Liść Klonowy 1 oz

Produkowana przez Kanadyjską Mennicę Królewską o drobnej masie kruszcu 31,1 grama i próbie czterech dziewiątek, a jej wartość nominalna wynosi 50 CAD (dolar kanadyjski). Została ona nazwana na cześć angielskiego terminu Maple Leaf, czyli cukrowego liścia klonu. Jest uważana za drugą najlepiej sprzedającą się złotą monetę na świecie – tuż za słynnym Krugerrandem.

Czytaj także:  Kosmiczna Gorączka Złota

Jakie są złote monety Liść Klonowy 1 uncja złota?

Od roku pierwszego bicia, czyli od 1979, cechuje je średnica 30 mm oraz grubość 2,8 mm. Próba czystości kruszcu wynosiła najpierw 999, następnie wzrosła do 999,9, a w 2007 roku Kanadyjska Mennica Królewska wydała specjalną edycję Maple Leaf 1 oz o próbie 999,99 i trzech liściach klonu. W przeciągu kolejnych dwóch lat na rynek weszły kolejne specjalne edycje tego produktu. Od 2013 r. złota jego odsłona była nadal modyfikowana, a dziś zawiera już słynne laserowe zabezpieczenie w złotej jednouncjowej monecie, które stanowią wielkie wsparcie w procesie identyfikacji falsyfikatów.

Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja jako opcja inwestycyjna

Inwestorzy chętnie lokują środki w Kanadyjskim Liściu Klonu, ponieważ złoto \ złote monety zawsze są w cenie. Sprzedaż złota jest stosunkowo łatwa, a monet bulionowych na świecie sprzedaje się miliony, są to produkty powszechnie znane, akceptowane. Gwarancję inwestycyjną w przypadku złotej monety Liść Klonu daje oczywiście certyfikat London Bullion Market Association. Złota inwestycja zawarta w kunsztownym produkcie rządu Kanady to piękna, oryginalna, wzbudzająca pożądanie moneta mennicy skarbowej. Produkowana przez słynną Kanadyjską Mennicę Królewską moneta liść to niewątpliwy symbol udanej lokaty kapitału. Warto dokonać zamówienia na nią u dobrego dealera, gdyż zakup taki zapewni wysoką płynność, czyste złoto, godną reprezentację metali szlachetnych w portfelu inwestycyjnym.

Podsumowując, monety z liściem cechuje wysoka zawartość złota, wytwarzane są bowiem ze szczerego 24-karatowego złota próby 9999, dzięki czemu zachowują najwyższe walory inwestycyjne. Posiadają gwarancję rządową czystości kruszcu i jego wagi, można je łatwo sprzedać oraz bez kłopotu zakupić. Są wyjątkowo pożądane przez inwestorów doceniających piękne wzornictwo, doskonałą estetykę oraz monety ozdobione wyjątkowo precyzyjnie. Posiadają one urzekający połysk, blask oraz głębię, co z kolei cenią inwestorzy w każdym zakątku świata. Należy pamiętać, iż monety te posiadają status pełnoprawnego środka płatniczego w Kanadzie, a to z kolei dowód na ich autentyczność i gwarancja dobrej lokacji kapitału. Niezmiennie, Kanadyjski Liść Klonu 1 uncja to najdoskonalsza alternatywa dla afrykańskiego, osławionego Krugerranda.

Czytaj także:  To Największe Kłamstwo Banków Centralnych!